Sunday, February 25, 2018

Hello, it's me.

For those of you that haven´t been following my adventures here during my two years in America - you've missed some bits and pieces. From me leaving my small village in the Czech Republic with only one luggage, arriving to New York and looking at my first bagel with my eyes on stalks, moving to San Francisco after only a few days and realizing that a car is the only option if you want to survive on West Coast, gaining a few kilograms while stuffing my mouth with cherry Twizzlers and burittos from Chipotle, celebrating my 21st Birthday in Las Vegas, almost killing myself while trying to became the world worst surfer in Santa Cruz. Moving to New York, spending my year with the best host family I could ever dream of, eating more cherry Twizzlers, attending the premiere of BatmanvsSuperman, becoming best friend with Will Smith, spending all my money on concerts, waving at Lebron James and coming back home scrounging for shrapnel (understand - broke). But...

During my time in America I met people who I love dearly, got attached and became a part of a family that was not mine, but absolutely amazing. I always dreamed about living in California, but New York City became "accidently" the part of me. I left New York, and part of my soul is attached to a city that is nothing like my own. But as they say, when something beautiful ends, something more beautiful begins. And no one knew that leaving New York and moving to UK was the best thing that ever happened to me. 

If you are ready to enter the world of stories, inspiration, laugh, food, travels and much more, you are here for a treat!Pro ty, kteří v minulosti nesledovali mé dobrodružství v Americe, kde jsem pracovala jako au-pair, možná jste zmeškali pár důležitých momentů mého života. Ode dne, kdy jsem odletěla s jedním kufrem přes oceán, strávila první dny v nikdy předtím nenavštíveném New Yorku, stěhování do San Francisca a zjištění, že bez auta se v Kalifornii opravdu neobejdete, nabírání kilogramů během toho, co jsem si cpala pusu pendreky Twizzlers a buritem z Chipotle, oslavě dvacátých prvních narozenin v Las Vegas, a skoro utopení se ve vodách Santa Cruz, kde jsem se snažila stát tím nejhorším surfařem světa. Opouštění San Francisca a stěhování se do New Yorku k té nejlepší rodině jakou jsem si mohla přát, návštěvě premiéry filmu Batman vs Superman, seznámení se s Willem Smithem, utrácení za koncerty, mávání na LeBrona Jamese a návratu domů s jednou kapsou prázdnou a druhou vysypanou. O většině z nich se můžete dočíst v předchozích článcích. 

Během dvou let v Americe jsem poznala lidi, kteří mi přirostli k srdci, a stala se součástí rodiny, která nebyla má, ale byla skvělá. Vždy jsem snila o životě v Kalifornii, ale během svého pobytu zjistila, že New York se stal mým druhým domovem. Opustila jsem New York a přišlo mi, že jsem tam nechala kus sebe. Ale jak se říká, něco krásného končí ale něco lepšího začíná. A kdo by si tenkrát myslel, že odlet z Ameriky a následné stěhování do Anglie bylo to nejlepší, co se mohlo stát. Vesničankou v USA už sice nejsem, ale věřím, že mám stále o čem psát. 

Pokud chcete i nadále číst mé příběhy, ale také recepty, inspirace a poznatky z cest, jste rozhodně na správné adrese!


SHARE:

1 comment

  1. What an amazing adventure you have had, for one so young. Don't ever stop. Love and hugs from Albie

    ReplyDelete

Blogger Template Created by pipdig