Monday, July 25, 2016

Léto


Odjakživa jsem byla fanouškem léta. Zejména jako dítě. Léto znamenalo prázdniny. Žádná škola, úkoly, matika. Žádná matika znamenala klid a mír v našem baráku. Každé léto jsem si maximálně užívala, lécala po venku, trhala třešně, odřela si kolena, plavala v bahňáku (tak se odjakživa říká našemu vesnickému koupališti), dělala karbenátky z písku pro mého imaginárního přítele Martina (z Luneticu - sestřenka, ta zase pekla buchty pro Vaška), sjížděla tobogán na městském koupališti, cpala se zdraví prospěšným občerstvením (langoše, hranolky, párek v rohlíku) a usínala unavená jako kůň. Když jsem byla týnejdžr vypadalo to podobně. Opět na konci školního roku zavládl mír, začala jsem lécat s klukama po hřišti, abych jim dokázala, že jsem lepší obránce než oni všichni dohromady (trik spočívá v tom, dokopat jim lejtka dokud se na zem neskácí jako Ronáldó), jezdila jsem na kole všude kam jsem mohla, protancovala odpoledne s moji nejlepší kamarádkou, opékala buřty a chodila prarodičům do obchodu. Doteď si pamatuju, co se většinou kupovalo:

10 rohlíku
jeden velký a jeden malý chleba
15dkg lázeňského salámu
jedny modré Startky lightky 
čtyři Plzně
za zbytek si kup něco na cestu (většinou ruská zmrzlina, Twister nebo pendreky)

*** Pokud jste překvapení, že mi byl prodán alkohol a cigarety, tak jste pravděpodobně nikdy nebydleli na vesnici. 
Pokud jste i přes to překvapení, tak nebojte, nečoudila jsem za garáží ani jsem si neschovávala lahváče do mikiny.

Když jsem nastoupila na střední školu, léto se trochu změnilo. Začala jsem brigádničit a přestala jíst langoše. Z matiky jsem měla na konci deváté třídy dvojku a na střední jsem z ní vykouzlila takovou známku, že jen zázrakem umím spočítat, kolik mám prstů. Říkám vám, takové kouzla, to by nezvládl ani Copperfield. Máma se konečně smířila s tím, že mě lidi nebudou přezdívat "novodobý Pythagoras" a táta si oddychl, že mě nevzali na konzervatoř. Opět zavládl klid a mír. Také jsem se poprvé bláznivě zamilovala a kdyby mi v té době někdo řekl, ať si kvůli té lásce vyholím na hlavě pelikána, tak to možná neudělám, ale hluboce o tom budu přemýšlet. Láska je holt mocná čarodějka, kór když je vám 15. Když v létě pršelo, nadávala jsem, že je mokro a když svítilo sluníčko, tak jsem si stěžovala, že je vedro. A tak jsem již jako mladá holka reprezentovala klub večně nespokojených ženských. Také se po mně doma začalo očekávat, že přiložím ruku k dílu, vezmu motyku a vypleju záhonky, posbírám trnky, rybíz nebo natřu plot. Ten výraz, který jsem předvedla pokaždé, co mě máma požádala, ať jdu něco dělat, bych vám nepřála vidět. Nadšení level 0. Já vážně potřebovala do světa, protože jsem byla, lidově řečeno, zdechlá. No a pak taky proto, abych zjistila, že máma nikdy neříkala "já ti asi vyliskám" bezdůvodně.

Od té doby, co jsem v Americe léto už není co bývalo. Léto už neznamená, že mám prázdniny já, ale děti. Děti o které se starám. A už se tedy nestávám tím letním sobeckým a bezstarostným dítětem, ale náhradní matkou. Už to nejsou dlouhá rána, vonící bábovka s kakaem, dvacetikoruna na Twistera a mamaservis. Nikdo mi nepere, neosmaží řízek a nevynadá za to, že jsem si nenamazala záda. Jestli jste zrovna v té fázi, kdy se o vás doma hezky starají, tak si to užívejte a hezky poděkujte. Je to bájo, které ale netrvá věčně! Léto v New Yorku zřejmě zní jako sen, ale řeknu vám, je to taky vedro, dusno a smrad. I tak by se dal popsat New York v létě. Každý je ulepený jak žvýkačka a když jedete metrem, hrozíte se, aby se k vám nepřilepil jeden ze spolucestujících. Na turistiku úplně zapomeňte, pokud se tedy nechystáte na "nuda turistiku" (tzv. nahou turistiku). Deodorant se stane nejlepším přítelem, kdežto mejkap největším nepřítelem. Stejně tak rozpuštěné vlasy. Vlasy do gumičky nebo oholit. A taky dočkat se v New Yorku deště, je skoro jako čekat až vás Brad Pitt požádá o ruku. Beznadějné. Nakonec bych chtěla říct, že New York miluju, ať se v něm rozpouštím či mrznu. Já jen, že máme občas všichni stejné letní "problémy", ať se procházíme kolem Empire State Building v New Yorku nebo kravína v Hošticích. :-)
SHARE:

1 comment

  1. Jediná výhoda léta jako au-pair je ta, že je člověk placený za plavání v bazénu a válení se na pláži :D

    Diary of M

    Ale i tak - už aby bylo září!

    ReplyDelete

Blogger Template Created by pipdig