Tuesday, September 8, 2015

Chapter 32: The (ugly) truth about America.Dlouho jsem přemýšlela o tom, zda vůbec tento článek zveřejnit. Proč? Zejména proto, že nechci někomu zničit představy o Americe a také z důvodu toho, že každý vidíme svět kolem sebe "jinýma očima". Pokud si i přes to chcete článek přečíst, prosím berte v potaz to, že jsou to jen má slova a moje názory. Nikomu je nenutím a ani nehodlám nikoho přesvědčovat o tom, že to tak je či není.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mnoho lidí nejen u nás, ale i po celém světě sní o tom, jak by se chtěli přestěhovat a žít v Americe. I já byla/jsem jedna z nich. Což o to, nápad je to výborný a já každému takovému odvážlivci mohu pouze držet palce. Velká většina těch, kteří po životě v Americe, tak moc touží, tu nežila nebo ji dokonce ani nenavštívila. V seriálech a filmech to vypadá, že jsou všichni nechutně bohatí, mají krásné velké domy s bazénem a tenisovým kurtem, tráva je zelenější, vzduch čistší, život je jednodušší a v ničem není problém. Prostě a jednodušše ten všemi (ne)známý American dream. Realita je ovšem v porovnání s televizí jiná. Hodně jiná.. 

Samozřejmě tu najdete spoustu lidí, kteří žijí svůj American Dream, otázkou ale je, jak moc šťastní jsou a za jakou cenu tenhle život žijí. Američani všeobecně žijí velice uspěchaný život. Spousta lidí pracuje od rána do večera jen proto, aby mohly patřit alespoň do tzv. střední třídy lidí a taky je tu mnoho lidí, kteří si na bohaté pouze "hraje". Žijí totiž na kredit. Drahé auta, kabelky, oblečení. Ano, to všechno můžou Američani mít. Ve skutečnosti ale mají všechny tyhle věci za peníze, které jsou půjčené. Pokud nežijete v úplné nevědomosti, tak také víte, že v Americe platíte za VŠECHNO od školy až po veterináře. A jsou to (pro nás) astronomické částky, které se mohou velice jednoduše vyšplhat do několika miliónů. Jen za návštěvu doktora zaplatíte nejméně $50 což je cca 1200,-. A to jsme jen u NÁVŠTĚVY doktora, nebavím se o zákrocích. Samozřejmě záleží, jaké máte pojištění, ale milióny Američanů nejsou vůbec pojištění a tak musí platit vše ze své kapsy. A ambulance? U nás si ji zavoláte a hotovo. Tady ji volat nikdo nechce, pokud vážně neumíráte, protože za transport se platí neuvěřitelné částky. Lidi, kteří jsou vážně nemocní a nemají peníze na operace přichází o své domy, protože nemají peníze na to, léčbu platit. Hlavně, že my si stěžujeme na 30,- u doktora.

Pokud jste inteligentní, chcete mít dobrou práci a něco znamenat, musíte mít vysokou školu. Bez té jste v USA naprosté nic. Pokud ovšem nejste budoucí Mark Zuckerberg. A protože ceny vysokých škol se pohybují v tisících dolarech, využívají studenti buď stipendium nebo studentské půjčky. Samozřejmě i vy můžete dostat stipendium, ale není to jednoduché. Pokud by jste chtěly studovat v USA, připravte se na to, že vás to bude stát hodně peněz a počítejte s tím, že částka pro vás může být 2x-4x větší než pro běžného Amerického studenta. K tomu si připočtěte ubytování, stravu a hned vám dojde, že tak jednoduché to zřejmě není. Každopádně pokud na studium peníze máte, stojí to za to. Mně osobně se přístup ke studentům a celkově výuka, líbí mnohem více než u nás.

***

V Americe také záleží na tom, ve kterém státě žijete. Život v Kalifornii, Ohiu nebo třeba Oklahomě se nedá házet do jednoho pytle. Je všeobecně známo, že nejdražší místa k žití v USA jsou New York, Kalifornie a třeba i Hawaii. Pokud si tedy chcete žít svůj pohádkový život, u oceánu a cítit se jako v O.C. California, jako Carrie ze sexu ve městě nebo mořská víla na Hawaii, musíte si sáhnout opravdu hodně hluboko do kapsy. Ať máte trochu představu, tak jsem pro vás vygooglila pár informací.

New York:
Průměrná cena bydlení (Manhattan): $1.3 million = cca 31 000 000,-
Měsíční účet za energii: $259.80 = cca 6 300,-

Hawaii: 
Průměrná cena bydlení (Honolulu): $868, 317 = cca 21 000 000 ,-
Měsíční účet za energii: $530.15 = cca 13 000 ,-

San Francisco:
Průměrná cena bydlení: $946,066 = cca 23 100 000,-
Měsíční účet za energii: $213.39 = cca 5 200,-

** Průměrná roční mzda Američana je něco mezi $47 - $50,000 (cca milion korun a více).

ZDROJ: http://www.cnbc.com/2015/06/24/americas-most-expensive-states-to-live-in-2015.html?slide=1


***

Za jednu z největších hloupostí považuji to, jak si každý myslí, že Amerika je svobodná země. Amerika je země neomezených možností, všechno je velké, pohodlné, nastavené tak, ať nemusíte zvednout zadek, můžete si koupit luxusní oblečení za minimální částky, ale Amerika není tak svobodná země, jak si bláhově někteří myslí. Vláda tu má nad všemi velkou moc, o rasismu se radši ani nebavím a sex je tady naprosté tabu, kdežto násílí Americe "nevadí". Jak jsem kdysi četla: Evropu šokuje násilí a nevadí ji sex, USA šokuje sex a nevadí ji násilí. Všude samá cenzura. Co ale nejvíc pohoršuje mě, je fakt, že střelné zbraně jsou tady tak jednoduše k dostání běžnému člověku.

***
Americká strava. Všude kam se podíváte je cukr, umělá sladila nebo fruktózový sirup a to například i v chlebu (tím myslím pro nás tzv. toustový chléb, který se tady považuje za chléb). Nemluvě o tom, že Amerika má, co se jídla týče, všeobecně méně přísné normy než Evropa. Další věc - všechny výrobky jsou bez tuku. Tady nastává chvíle, kdy nerozumím absolutně ničemu. Tohle je věc, ve které jsou pro mě Američani naprosto pozadu. Strach z tuků. Naše lednička je zásobovaná mlékem a jogurty bez tuku a všechno je to koupené pro děti. Mléko vypadá jako bílá voda, odtučněný jogurt s umělým barvivem chutná nechutně. Všichni v baráku žijou v představě, že je to naprosto v pořádku a zdravé. A další miliony Američanů dělají to samé. V Americe si můžete koupit cokoliv low fat (malé procento tuku) nebo fat free (bez tuku). A když říkám cokoliv, tak opravdu cokoliv. Ten samý problém vidím i v mase, ovoci, zelenině apod. Nejlepší je tu kupovat bio výrobky (hlavně maso!!!). Jsou samozřejmě dražší, ale není lepší si koupit něco co je sice za vyšší cenu, ale odpovídá to kvalitě, než si koupit naprostý humus? To nechám na vás. Samozřejmě záleží na státě a především na člověku. Kalifornie je hodně moderní, každý chce být štíhlý, většina lidí chodí běhat a pijí po ránu smoothie ze špenátu. I já. Nejnižší procento obézních lidí je v Coloradu, na Hawaii a ve Washington DC. Naopak obezitě vládne Mississippi, Západní Virginie a Arkansas.

ZDROJ: http://stateofobesity.org/adult-obesity/

***
Dalším faktem je, že bez auta nedáte v Americe ani ránu. Ve velkých městech se bez auta možná obejdete (kromě LA, tam bez auta doslova umřete), ale v ostatních případech auto opravdu potřebujete. Není divu, že se v USA řídí od šestnácti let. Hromadná doprava tady ani zdaleka nefunguje tak, jako u nás. A když nějaká funguje, tak tam jezdí samí divní lidi. Odzkoušeno, potvrzeno. I pro mě to bylo nepochopitelné, když jsem byla v Čechách. Říkala jsem si, že dojít se dá přece naprosto všude. Teď už ale sama vidím, že bez auta bych byla na předměstí naprosto ztracená.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Amerika není ráj, není tady vše úžasné a život tady není tak jednoduchý jak se zdá, ale i přes to jsem si ji zamilovala. A proto vám v dalším článku napíšu o tom, co na Americe miluju. :-)
SHARE:

1 comment

  1. To je boží článek!
    To s těma doktorama je třeba fakt zajímavý. To chápu, že záchranku volají jen když umírají :D To tam asi moc často ani nejezdí ne? :D
    Těším se na článek, co na Americe miluješ :)

    ReplyDelete

Blogger Template Created by pipdig