Sunday, September 6, 2015

Chapter 31: It's OK to say NO.

Říkat ne je dle mého (a z mé vlastní zkušenosti), jedna z nejtěžších věcí. Samozřejmě, ne pro každého, ale pro mě osobně ano. Kolikrát v životě řekneme ANO v situacích, kdy ve skutečnosti chceme vyslovit NE. Je to těžké, že? Upřímně, já bych to ani nedokázala spočítat, kolik jsem takových situací měla. A vím, že nejsem jediná. Několikrát v životě jsem řekla NE, i přes to, že to pro mě bylo opravdu těžké a měla jsem knedlík v krku. Ale ten pocit poté, stál za to! Ráda bych tento článek věnovala tomuto tématu, protože postupem času zjišťuji, jak moc je to pro nás důležité.


    Kdybych neodešla z Anglie a neřekla NE svoji bývalé host rodině, tak se ještě nějaký pátek trápím tam a dost možná bych nebyla tam, kde jsem teď. Pamatujete?

    Kdybych neřekla NE některým lidem v mém životě, tak bych nebyla v USA a zřejmě bych nikdy ani nevypadla z České Republiky. 

    A v neposlední řadě - kdybych neřekla NE své aktuální host rodině, neseděla bych tu teď natěšená z toho, že se za pár týdnů přestěhuji do New Yorku a začnu novou kapitolu svého života, ale seděla bych jen s tím pocitem "hlavně, že se zavděčím jim", ale nebyla bych spokojená sama se sebou. 

Myslím, že několikrát do týdne přijde situace, kdy se musíme rozhodnout, jestli řekneme ANO nebo NE. Pokud jste člověk, kterému záleží na ostatních, chcete se všem zavděčit, jste citliví nebo prostě jen rádi děláte druhým radost, tak je to situace velice nepříjemná. Většina z nás žije v obavách z toho, že když řekneme NE, tak někoho raníme, dotyčný se na nás bude zlobit, nebude nás mít rád a nakonec zůstaneme jako kůl v plotě. A někdy si necháme líbit více, než je zdrávo a nakonec jsme to my, kdo se cítí nejhůř. Ale proč? Říkat NE neznamená, že jste špatný člověk. Samozřejmě záleží na tom, jak to bude řečeno. Ale naučit se to říkat znamená, že víte co chcete, vnímáte své pocity a řídíte se podle nich. A většinou, když se řídíme podle svých pocitů, naše rozhodnutí jsou správná, čestný aupairský. Navíc, ostatní vás budou mnohem více respektovat, než když jim všechno odkýváte. Vidíme to všichni každý den kolem sebe. Neřekneme ne kamarádce, protože se bojíme, že se jí to dotkne. Bojíme se říct ne partnerovi, protože máme strach, že se na nás vykašle apod. Ale víte co je na všech těchto situacích jediná pravda? Pokud máte skutečné kamarády, vaše NE pochopí. Pokud si vás vaše drahá polovička váží, tak vás taky pochopí. Neztrácejte čas s lidmi, kteří si vás neváží. Taky se nesnažte vyhovět všem lidem najednou, i když víte, že to není ve vašich silách. Nejste robot. A především - přestaňte se zajímat o to, CO SI O VÁS MYSLÍ OSTATNÍ. Važte si sami sebe. Udělejte si jasno v tom, co chcete. Uvědomte si, že říkat NE je naprosto v pořádku a taky je v pořádku, když někdo řekne NE vám. Ne nadarmo se říká: "V životě a v práci Vás ani tak neposune dále to, jak moc všem vyjdete vstříc, ale spíše to, kolikrát řeknete NE." Svatá pravda!

Určete si priority a naučte se říkat ne, i když to není jednoduché. Taky se to pořád učím. 
Hlavně, když mi někdo nabízí nějakou dobrotu, ha! 
SHARE:

1 comment

  1. Skvěle napsaný článek! Několikrát jsem si dala "Říkat NE" jako novoroční předsevzetí, protože jsem člověk,kterému říkat NE dělá docela velký problém, každopádně vím, že bych se v tom měla zlepšit. Ten citát od Coelho..ten mě fakt dostal. :) Každopádně na druhou stranu si myslím, že je i důležité naučit se říkat ANO ve správnou chvíli - naučit se říkat ANO novým příležitostem, protože kolikrát by jsme něco opravdu chtěli, ale bojíme se, takže raději z toho vycouváme. Alespoň já to tak mám no a věřím že nejsem jediná. Myslím si, že by jsme se všichni měli naučit správně používat oba dva slovíčka. :)

    ReplyDelete

Blogger Template Created by pipdig