Tuesday, April 14, 2015

Chapter 19: Motivation

,,The journey of a thousand miles begins with a single step."

1. ČTĚTE

Říká se, že život nás naučí. Je to pravda. Ale nikdy není na škodu, přečíst si knižku, která nás při nejmenším něčemu přiučí. V tomto případě to může být klidně článek v novinách, či na blogu. Čtěte knihy o cestování, encyklopedie nebo sledujte blogy. Ano, nejlepší je jet a poznat sám, ale pro začátek není špatné se dozvědět alespoň základy o daném městě/státu/kontinentu, než se vydáte na cestu. Kolikrát vám to může pomoct v rozhodování, kam zavítat. A  i když se třeba nikam nechystáte, není dobré dozvědět se něco víc o světě? JE, takže ČTĚTE! 

2. SLEDUJTE

Doporučuji videa na youtube, vlogy a pořady o cestování. Dokážou vás motivovat a taky vás mnohokrát přiučí novým věcem, které o dánem místě doposud nevíte. Pro některé je to mnohem příjemnější a buďme upřímní, jednodušší cesta, než číst. Navíc videa jsou velice motivační a pokud zhlédnete kvalitní video, jsem si jistá, že většina z vás si řekne "tam bych taky chtěla". Někteří zůstanou jen u této věty, ostatní to zvedne ze židle a začnou konat. Ale také seriály a filmy vás mohou motivovat. Jak jsem psala v předchozím článku, jako teenager jsem sledovala O.C. California. Samozřejmě, ve skutečnosti mnoho věcí a míst nevypadá tak, jak jsou nasvícené na kameru (jak už teď vím, O.C. se ani netočilo na Newport Beach), ale i přes to vás to může popohnat k tomu, to chtít vidět na vlastní oči. A to je důležité!


3. PIŠTE

Že koupit si deník a psát si do něj je out? Kdepak! Takový cestovatelský deník může být začátkem všeho. Už jen to, že si koupíte hezký deník a sepíšete si do něj místa, které by jste chtěly navštívit, vám může velmi pomoci k uskutečnění vašich snů. A nemusí to být hned Melbourne v Austrálii. Začněte klidně od míst v České Republice nebo třeba sousedních států. Vypište si místa, která rozhodně nesmíte v daném městě/státě minout. Postupně si je odškrkávejte, zvýrazněte jinou barvou než ty, které máte ještě před sebou. Uvidíte, že takové psaní si poznámek a odškrkávání si více a více míst je návykové a tzv. začátkem cestovatelské horečky. 

4. KOMUNIKUJTE

Komunikace je jednoznačně důležitou částí cestování. Pokud se zajímáte o cestování více do hloubky, chcete vědět více o kultuře, lidech, zvycích, tak buďte komunikativní. Nebojte se mluvit, každý vám rád poradí a pomůže. Nechte si poradit a vyslechněte si lidi, kteří mají odcestováno, poslechněte si jejich zážitky, ptejte se a také se nebojte komunikovat v zemi do které cestujete. Pokud neumíte daným jazykem mluvit, může to být velká překážka, ale pokud umíte alespoň trochu a jedinou překážkou je ta, že si dostatečně nevěříte, není čeho se bát. Představte si vždy sebe v dané situaci. Já osobně, když na mě cizinec začne mluvit česky (ano, opravdu se mi to stalo), tak si ho velice vážím a ocením veškerou jeho snahu mluvit pro něj cizím jazykem. Většina lidí opravdu ráda pomůže, poradí a bude mít trpělivost. Místní lidi vám můžou dát skvělé rady na to, kam je dobré se podívat a čemu je lepší se vyhnout. Takže v konečné fázi se seznámíte s někým novým, procvičíte si jazyk a dozvíte se něco, co jste předtím nevěděli. A to za to stojí, ne? 

5. FOŤTE & SDÍLEJTE

Sdílejte své zážitky, fotky, poznatky z cest. Já osobně si vždy ráda prohlížím fotky, čtu si o výletech nebo sleduju videa ostatních lidí. Opět se můžete dozvědět něco nového, načerpat inspiraci a jsem přesvědčená o tom, že hodně lidí to motivuje k tomu, také se na dané místo podívat. Proto i já ráda sdílím své zážitky a spamuju Facebook fotkami. Pokud mě někde potkáte, většinou chodím se zrcadlovkou v ruce a fotím jako o život vše kolem a zuřivě měním objektivy. :-D Následně posílám fotky svým přátelům nebo je sdílím na sociálních sítích. Myslím, že je to škoda nepodělit se s ostatními. Můj záměr není naštvat všechny okolo, jak si možná někteří myslí, protože u nás zrovna napadl metr sněhu a já se čvachtám v oceánu. Dělám to proto, protože z fotek mám radost, ráda fotím, ráda se o fotky podělím a ráda někoho motivuju. A komu to vadí, ať na to nekouká :-)

6. SNĚTE

Moje poslední rada je - sněte. Nebo si alespoň představujte jaké by to bylo, kdyby.. Člověk by samozřejmě měl být alespoň trochu realista, ale snění k životu patří a sny považuji za začátek něčeho, co vás přivede k myšlence a chtíči si "ten sen" splnit. A když se tak pak stane, je to pocit k nezaplacení. Takže sněte a snažte se aby se váš sen stal skutečností :-)  
SHARE:

1 comment

  1. Moc hezký článek :). Mě cestování moc baví, doufám, že si to v Americe užíváš! BEAUTYPUSINKA

    ReplyDelete

Blogger Template Created by pipdig